Česká svatováclavská koruna: Symbol národní moci a identity

Královské koruny se již v době svého vzniku staly významnými symboly vladařské moci. Spojeny s mnoha slavnostními rituály reprezentovaly nejen dynastii, ale i celou zemi

11.12.2022 - Kateřina Kučerová



Mocenskou symboliku v sobě ukrývá i česká svatováclavská koruna, kterou nechal zhotovit Karel IV. Zasvěcena byla českému patronu svatému Václavovi, což ještě zvyšovalo její téměř posvátný charakter. Užívána byla jen při zvlášť důležitých příložitostech, kterými byly zejména korunovace nových českých králů. Prvním panovníkem, korunovaným roku 1347 tímto skvostem, byl sám Karel IV. Poslední královská hlava, na níž koruna v roce 1836 spočinula, patřila Ferdinandu V. Dobrotivému. Další panovníci z rodu Habsburků již k oficiálnímu korunovačnímu aktu nepřistoupili.

Umělecký skvost

Obruč s velkými liliovými květy je osázena drahokamy (safíry – některé z nich jsou největší na světě, spinely, turmalínem, rubelitem a akvamarínem) a perlami. Kameny mají složitou vnitřní koncepci. Na přední straně převažuje červená a na bocích modrá. I tyto barvy mají svůj význam.

TIP: Pět nejslavnějších šperků: Korunovační klenoty, svatební prsten a zářivé diamanty

Dva  překřížené oblouky pocházejí z opasku Blanky z Valois, první manželky Karla IV. Oblouky jsou ozdobeny perlami, smaragdy, rubíny a spinely. Na vrcholu byla v safírové schránce ukryta domnělá relikvie – trn z Kristovy koruny. Brokátová čapka pochází z roku 1723. Čelenka je spolu s ostatními klenoty uložena v Korunní komoře v chrámu svatého Víta na Pražském hradě a je vystavována jen při výjimečných příležitostech.


Další články v sekci