reklama

Maďarský zámek Gödöllő: Láska krásné císařovny Sissi

8.9.2017 – Jana Ládyová
Zámek Gödöllő
Zámek Gödöllő

Uherský zámek byl oblíbeným sídlem celé císařské rodiny

Tento barokní skvost, který se nachází nedaleko Budapešti, se často nazývá maďarské Versailles. Stejně jako francouzskou rezidenci obývali Bourboni, stal se zámek Gödöllő oblíbeným sídlem císaře Františka Josefa I. a jeho ženy Alžběty.

Erzsébet Királyné

Jeho prvním majitelem byl Anton Grasalkovič, původně chudý uherský šlechtic chorvatského původu. Byl uznávaným znalcem uherského práva a národního hospodářství a stal se tajným rádcem a oblíbencem Marie Terezie. Zasloužil se o to, že uherský sněm přijal v roce 1741 Marii Terezii za uherskou královnu. Ta mu to nikdy nezapomněla a až do své smrti se těšil její zvláštní přízni. Dokonce ho na zámku Gödöllő poctila osobní návštěvou.

Asi nejvíce zámek proslavila císařovna Sissi. Poprvé sem zavítala v roce 1866, když podnikla s Františkem Josefem cestu do Uher. Tehdy navštívila také zraněné vojáky, kteří byli ubytováni v historických prostorách zámku. Hned si dokázala představit, že by tu mohla trávit příjemné chvíle daleko od upjatých poměrů ve Vídni. Navrhla císaři, aby zámek koupil. Když se o jejím přání dozvěděli uherští šlechtici, nechali zámek nákladně zrekonstruovat a věnovali ho královskému páru jako dar na počest jejich budapešťské korunovace roku 1867. Co by pro svou zbožňovanou královnu neudělali!

TIP: Mýty versus realita: Méně známá fakta o císařovně Sissi

Dnes se zámek skví opět ve své původní kráse. V císařovniných apartmánech převládá levandulová, zatímco pokoje Františka Josefa jsou vyvedené v kombinaci barev šedé a zlaté. Sissi tu prý strávila asi dva tisíce dní, většinou ve společnosti své nejmladší dcery Marie Valerie, kterou Maďaři vskutku milovali. Císař se tu objevoval jen vzácně. Nádherné je také okolí zámku, které si Sissi jako vášnivá jezdkyně na koni náležitě užívala. 

Zdroj: 
100+1 historie SPECIÁL léto 2016
Foto, ilustrace: 
Wikipedie
reklama