reklama

Přemysl Otakar II.: Král ctižádostivý a vzpurný (2.)

16.10.2016 – Helena Čtvrtečková
V roce 1253 zemřel Václav a Otakar se prakticky stal českým králem
Po bitvě
Po bitvě

Dodnes se přesně neví, jak Otakar zemřel, ani kdo ho zabil. Podle některých krále zradili čeští šlechtici. Moderní historici ale tvrdí, že jměl Rudolf zkrátka převahu

  • Bitva u Kressenbrunnu
  • Kunhuta

Korunovat se ale zatím nedal. Zkomplikovalo by to jeho plány na rozvod. Vzápětí ho začaly zaměstnávat důležitější věci. Uvolnilo se totiž místo na říšském trůně. Jako nejmocnější panovník široko daleko začal bojovat o římskou korunu. Německá šlechta ho ale odmítla. Nechtěla nezávislého a silného krále. Vybrala si v roce 1257 slabého Angličana Richarda z Cornwallu, který byl jen figurkou. Moc měla v rukou šlechta.

TIP: Přečtěte si, jak vznikl konflikt mezi Přemyslem a jeho otcem

Rozvod a krásná Kunhuta

Zato na válečném poli se Otakarovi dařilo. Uherský král Béla IV. chtěl získat část Štýrska, a tak se s Přemyslem střetl v roce 1260 v bitvě u Kressenbrunu. Jenže Otakarova těžká jízda soupeře rozdrtila. Otakar byl dobrý politik. Poznal, na kterou stranu se kdy přidat. Obratným jednáním se mu podařilo zbavit i Markéty. Dokázal, že jsou vzdálení příbuzní a sňatek je tedy neplatný. Všichni věděli, že je to záminka, jenže on si to mohl dovolit. Přemysl se tedy rozvedl a vzápětí se oženil s Bélovou vnučkou Kunhutou. Z nepřátel se tak nakonec stali spojenci. A konečně se mohla konat i odkládaná korunovace!

Začátek konce

V roce 1272 zvolila německá knížata za římského krále neznámého hraběte Rudolfa I. Habsburského. A Otakara, který doufal, že sám usedne na trůn, ani nepozvali k volbě. Jenže Rudolf nebyl jen další figurka. Navíc se proti Otakarovi v roce 1276 vzbouřila domácí šlechta. Zatímco se schylovalo k bitvě s Rudolfem, plenily tlupy českých pánů krajinu. A tak se musel Přemysl vzdát bez boje a jet domů udělat pořádek. Byla to potupa, nehodlal se s tím smířit. Provokoval tak dlouho, až na něj papež uvalil klatbu a vyloučil ho tak z církve. Tohle mohla vyřešit jen válka.

Tragédie na Moravském poli

Přes hledí helmy je špatně vidět. Navíc ten prach a křik kolem. „Jak tohle jen skončí,“ povzdychne si unavený Otakar. Má dojem, že je sám. Vypadá to, že i česká šlechta zradila a prchá z pole. Najednou ho někdo srazí z koně. Král je mrtev. Po třech hodinách bitva končí. 

Foto, ilustrace: 
Wikipedie
Zdroj: 
Časostroj 5/2013
reklama