Tajemná Eleonora ze Schwarzenberka: Nevěrnice, upírka či oběť klepů? (2.)

Eleonora se mohla radovat z nově nabytého štěstí. Netušila, že jako rodina před sebou mají už pouhých deset let

13.03.2016 - Kristina Popelka



Kolotoč putování mezi Vídní a venkovskými sídly se náhle zastavil jednoho červnového dne roku 1732, kdy Eleonora s Josefem Adamem ve slavnostně vyzdobeném Českém Krumlově očekávali návštěvu císařského páru. Ten měl v doprovodu Adama Františka zakrátko dorazit a poctít schwarzenberskou rezidenci několikadenní přítomností.

Předchozí část: Tajemná Eleonora ze Schwarzenberka: Nevěrnice, upírka či oběť klepů? (1.)

Lovecká tragédie

Namísto hlaholu zvonů ohlašujících vjezd císaře se ale z kostelní věže smutně rozklinkal umíráček a zvláštní posel sdělil kněžně zprávu, že císař Karel VI. během lovu smrtelně zranil jejího manžela špatně mířenou střelou. Léta po manželově smrti nebyla pro Eleonoru snadná. Bez jakýchkoliv předchozích zkušeností se musela ze dne na den ujmout poručnické správy nad schwarzenberskými statky, neboť synovi bylo pouhých devět let. Záhy zjistila, že rodinné finance se zejména vlivem nákladných stavebních aktivit ocitly na pokraji bankrotu. Nechtěla-li začít s prodeji, bylo nutné se uskromnit. Snad i z toho důvodu si za své vdovské sídlo zvolila Český Krumlov, ačkoliv její syn pobýval ve Vídni.

Poslední putování

S přibývajícím věkem se u Eleonory také stále naléhavěji ozývaly zdravotní problémy. De facto jediné cesty, které podnikala, byl každoroční pobyt v Karlových Varech, kam zajížděla na léčení, a občasné návštěvy u Josefa Adama ve Vídni. Během poslední z nich v květnu 1741 bezmála šedesátiletá kněžna zemřela. Při pitvě, která byla běžnou procedurou a po níž následovalo vyjmutí vnitřních orgánů a balzamování těla, byla v břišní dutině objevena rozsáhlá nádorová ložiska

Upírská legenda

Upírskou hysterii kolem Eleonory Amálie ze Schwarzenberku rozpoutal před několika lety vídeňský profesor mediálních studií Rainer Köppl. Podle něj měla britskému spisovateli Bramu Stokerovi posloužit jako předloha pro hraběte Draculu kněžna, která žila na počátku 18. století kdesi ve střední Evropě. Jelikož bylo v Českém Krumlově při archeologických výzkumech z této doby objeveno několik těl vykazujících protiupírské zásahy, neváhal legendární upírku ztotožnit s Eleonorou Amálií.

TIP: Pravda o skutečném Draculovi: Krutý sadista i spravedlivý vzdělanec

Podle Köppla chovala na Českém Krumlově vlky a pila jejich mléko, což jí mělo navzdory pokročilému věku dopomoci k početí syna. V tu dobu však Eleonora žila na zámku Hluboká nad Vltavou. Rovněž další Köpplem uváděné „důkazy“ o praktikování černé magie, podezřelé pitvě či pohřbu je třeba odkázat do říše bájí.


Další články v sekci